Eğitim
Giriş Tarihi : 19-10-2021 00:08   Güncelleme : 19-10-2021 00:08

Eğirdir Gölü ve Tarımsal Sulama Konulu Çalıştay Yapıldı

Eğirdir Gölü ve Tarımsal Sulama Konulu Çalıştay Yapıldı

Eğirdir Gölü ve Tarımsal Sulama Konulu Çalıştay Yapıldı

Göller Bölgesinin incisi, temiz içme suyu rezervuarımız ve de gözbebeğimiz “Eğirdir Gölü”nün bugünkü durumunu, gerek küresel iklim değişikliği ve kuraklık ile tarımsal sulama politikaları bağlamında değerlendirmek, somut gerçekler ve bilimsel veriler ışığında merkezi otorite ve yerel karar vericilere ışık tutmak amacıyla; Merkezi Ankara’da bulunan Ispartalılar Vakfı (ISVAK), Eğirdir ve Kovada Gölleri Birliği (EKO-BİR), Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) ve Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) paydaşlığında düzenlenen; “Eğirdir Gölü ve Tarımsal Sulama” konulu Bilimsel ve Sektörel Çalıştayı Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü (MAREM) ev sahipliğinde gerçekleşti.

Ekonomist Yazar, ISVAK Mütevelli Heyeti Üyesi Zeki Tarhan’ın Moderatörlüğünde yapılan çalıştaya; Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, Isparta Ak Parti Milletvekilleri Recep Özel ile Mehmet Uğur Gökgöz, İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler, ISUBÜ Eğirdir Su Ürünleri Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Kubilay, ISUBÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mevlüt Gül, Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Saltan, Eğirdir Kaymakamı Adem Çelik, Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök, ISVAK Başkanı Ahmet Şahlan, DSİ Genel Müdürlüğü Etüt Planlama ve Tahsisler Daire Başkan Yardımcısı Ahmet Özbek, SDÜ, ISUBÜ’lü akademisyenler, sektör temsilcileri ve Eğirdir Gölüne gönül verenler katıldı.

 “Eğirdir Gölü ve Tarımsal Sulama” konulu Bilimsel ve Sektörel Çalıştayı açılış konuşmalarıyla başladı.

Çalıştay’da ISVAK Başkanı Ahmet Şahlan, Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürü (MAREM) Dr. Şerif Özongun, DSİ Genel Müdürlüğü Etüt Planlama ve Tahsisler Daire Başkan Yardımcısı Ahmet Özbek, SDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Saltan, ISUBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler, Ak Parti Isparta Milletvekili Recep Özel, İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, Ak Parti Isparta Milletvekili Mehmet Uğur Gökgöz ve Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu birer konuşma yaptılar.

ISUBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler, , ISUBÜ Eğirdir Su Ürünleri Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Kubilay, ISUBÜ Ziraat Fakültesi Tar. Yap. Ve Sulama B. Başkanı Prof. Dr. Yusuf  Uçar, konuşmaları ve bilimsel yaklaşımlarıyla Çalıştay’a katkı sundular.