Ekonomi
Giriş Tarihi : 04-09-2021 01:02   Güncelleme : 04-09-2021 01:02

Elma Hasat Dönemiyle İlgili Çiftçi Eğitimleri Düzenlendi

2021 üretim sezonu elma hasadı öncesinde ”Elma Hasat Kriterlerinin Belirlenmesi ve Hasat Zamanı Dikkat Edilecek Hususlar” konulu çiftçi eğitimleri düzenlendi

Elma Hasat Dönemiyle İlgili Çiftçi Eğitimleri Düzenlendi

2021 üretim sezonu elma hasadı öncesinde ”Elma Hasat Kriterlerinin Belirlenmesi ve Hasat Zamanı Dikkat Edilecek Hususlar” konulu çiftçi eğitimleri düzenlendi.

Yaklaşan elma hasat zamanı öncesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü teknik personellerince Eğirdir, Yalvaç Senirkent, Gelendost ilçeleri merkez ve köylerinde Elma Hasat Kriterleri ve Depo hastalıkları konularında çitçi eğitim toplantıları yapıldı.

Toplantılarda elmalarda hasat zaman tayini ve hasatta dikkat edilecek hususlar, elma depo hastalıkları, elmalarda görülen fizyolojik bozukluklar ve son dönemde ilimizde görülmeye başlayan Alternarya Meyve Çürüklüğü ile çiftçilerin karşılaştığı sorunlar anlatıldı.

Elma ihracatında hasada bağlı karşılaşılan sorunlar çiftçilere anlatılarak, elmalarda el izi ve tırnak izi, erken elma hasadı, toplama kovalarına ve kasalara bağlı darbe izlerinden elmalarda meydana gelen çürümelere dikkat çekerek hasat sezonun sorunsuz geçirmeleri için gerekli bilgilendirme yapıldı.

2021 elma hasat sezonunun tüm çiftçilerimize hayırlı bol kazançlar getirmesini ve sorunsuz bir hasat dönemi olması diliyoruz.