Ekonomi
Giriş Tarihi : 26-04-2022 00:05   Güncelleme : 26-04-2022 00:05

Gıda Güvenilirliği, Gıda Kayıpları ve İsrafı Eğitimi Düzenlendi

Gıda Güvenilirliği, Gıda Kayıpları ve İsrafı Eğitimi Düzenlendi

Gıda Güvenilirliği, Gıda Kayıpları ve İsrafı Eğitimi Düzenlendi

İl Müdürlüğümüzce, ilkokul öğrencilerine yönelik “Okullarda Gıda Güvenilirliği,  Gıda Kayıpları ve İsrafı” konulu eğitim düzenlendi.

Bakanlığımız 2018-2023 Stratejik Planında yer alan; uluslararası standartları gözeterek, üretimden tüketime doğal kaynakların ve insan sağlığının korunması için gıda güvenilirliğini sağlamak amacıyla oluşturulan “Okullarda Gıda Güvenilirliğine Yönelik Uygulamaları Geliştirmek” hedefi doğrultusunda, 2022 yılı eğitimlerine Şehit Ferhat Çiftçi İlkokulu 2. ve 3. Sınıf öğrencilerine Okullarda Gıda Güvenilirliği,  Gıda Kayıpları ve İsrafı” konulu eğitim düzenlenmiştir.

Düzenlenen eğitimde gıda israfı, güvenilir gıda, gıda hijyeni, gıda zehirlenmeleri ve önleme yolları, gıdalarımızı saklama koşulları, doğru ve dengeli beslenme, alışverişte ve okul kantinlerinde nelere dikkat edilmesi gerektiği, kişisel temizlik, el yıkama şekli, tüketilen ürünlerin etiket bilgileri ve Alo 174 Gıda hattının ne işe yaradığı ve nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili bilgiler verildi.

Öğrencilere Gıdanın Koru kampanyası maskotu “Cano” tanıtılarak animasyon gösterisi ve buğdayın yolculuğu konulu çizgi film izletildi.

Sunum sonunda öğrencilerin soruları cevaplanmıştır. Eğitimlerimize, yıl içinde farklı okullarda devam edilecektir.