Ekonomi
Giriş Tarihi : 27-08-2021 05:23   Güncelleme : 27-08-2021 05:23

Göletlerde Balıklandırma Çalışmalarımız Devam Ediyor

Bakanlığımız Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünce yürütülen “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında balıklandırma çalışmalarımız devam ediyor

Göletlerde Balıklandırma Çalışmalarımız Devam Ediyor

Bakanlığımız Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünce yürütülen “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında balıklandırma çalışmalarımız devam ediyor.

İlimiz sınırları dâhilindeki su kaynaklarından balık takviyesine ihtiyaç duyulanlara, İl Müdürlüğümüz Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğünce toplam 933.720 adet sazan balığı ( Cyprinus carpio ) yavrusu bırakılmıştır.

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü Kepez biriminden temin edilen sazan balığı yavrularının bırakıldığı su kaynakları ile balık miktarları şu şekildedir;

Ülkemizin en büyük tatlı su göllerinden biri olan Beyşehir gölü Şarkikaraağaç ilçesi Gedikli avlak sahasına 900.000 adet, Yukarıdinek göletine 800 adet, Eğirdir ilçesi Bademli göletine 2.480 adet, Sarıidris göletine 1.100,Sipahiler göletine 5.170 adet, Gönen İlçesi Çatak Göletine 3.670 adet, Kızıldere göletine 1.000 adet, Keçiborlu göletine 18.200 adet, Yalvaç ilçesi Kuyucak göletine 1.300 adet olmak üzere toplamda 933.720 yavru balık bırakılmıştır.

Henüz büyüme aşamasın da olan bu yavru sazan balıklarının,  bırakıldığı su kaynağı ile birlikte yöremiz iklim şartlarında en erken 3. yılın sonunda sportif avcılığa uygun hale gelebileceği düşünülmektedir.

Balıklandırma programında amaç, su kaynaklarındaki balık stoklarının takviyesi,  yöre halkının beslenme alışkanlığında balığın sofralarda yer alması ve aynı zamanda vatandaşlarımızın sportif avcılıkla güzel vakit geçirmesini sağlamaktır. Sportif amaçlı amatör balıkçılığın turizme de olumlu etkileri aşikârdır. 

Bu açıdan değerlendirildiğinde gelecek nesillere bırakılacak en değerli miras olan su kaynaklarının ve su ürünleri üretiminin sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi için balıkların üreme zamanında uygulanan av yasaklarına uyulması ve balıklara en az bir kez üreme imkânı tanınması çok büyük önem arz etmektedir.

Bununla birlikte avcılıkla ilgili av aracı, balık boyu, av zamanı gibi konularında İl Müdürlüğümüzden bizzat ya da web sitemizden bilgi edinilebilir.