Ekonomi
Giriş Tarihi : 08-07-2021 12:58   Güncelleme : 08-07-2021 12:58

Hayvan Pazarlarında Kurban Bayramı Denetimleri Yapılıyor

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Isparta Merkez ve İlçelerde bulunan hayvan pazarlarında ve kurban kesim yerlerinde denetimler arttırıldı

Hayvan Pazarlarında Kurban Bayramı Denetimleri Yapılıyor

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Isparta Merkez ve İlçelerde bulunan hayvan pazarlarında ve kurban kesim yerlerinde denetimler arttırıldı.

Isparta Merkez canlı hayvan pazarında zaman zaman İl Tarım ve Orman Müdürü Eyup Adıgüzel, İl Müdür Yardımcısı Bayram Demir ile Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Ali Gündüz’ ünde katıldığı denetimler yapılmaktadır.

İl Müdürü Eyup Adıgüzel yapılan denetimlerde halkımızın dini görevlerini sorunsuzca yerine getirebilmelerinin yanında sağlıklı ve güvenilir et tüketiminin sağlanması adına satışı yapılan hayvanlarda sağlık kontrolleri, kulak küpesi, pasaport ve nakil belgeleri kontrollerinin yapıldığını belirterek;

“Pazara gelen vatandaşlara ve satıcılara Covid-19 pandemisi nedeniyle sosyal mesafeye kurallarına uymaları, dezenfeksiyon ve maske kullanmaları konularında uyarılarda bulunulmakta, Kurban hakkında bilgilendirici liftlet ve boşürler dağıtılmaktadır” dedi.

Kurban Bayramı dolayısıyla canlı hayvan nakli yapan araçlarda da yol denetimleri yapılarak; canlı hayvan taşıma belgesi olmayan, küpesiz ve pasaportsuz, hayvan taşıyan hayvan sahiplerine idari para cezası uygulanmaktadır.

Kulak küpesi ve pasaportu olmayan hayvanların hayvan pazarlarına alınmaması ve il dışından gelen hayvanların mutlaka veteriner sağlık raporu olması gerekmektedir.

Üreticilerimizin mağdur olmamaları adına İl – İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden gerekli izinlerini mutlaka almaları ve pasaportları ile birlikte diğer belgelerinin de yanlarında olması gerekmektedir.