Ekonomi
Giriş Tarihi : 26-10-2021 15:07   Güncelleme : 26-10-2021 15:07

İlimizde Bulunan Soğuk Hava Depoları Ziyaret Edildi

İlimizde Bulunan Soğuk Hava Depoları Ziyaret Edildi

İlimizde Bulunan Soğuk Hava Depoları Ziyaret Edildi

Elma hasadının son zamanlarını yaşadığımız bu günlerde İlimizde faaliyet gösteren Soğuk Hava depoları, paketleme tesisleri, ihracatçılar ziyaretler gerçekleştirildi.

Isparta Vali Yardımcısı Ömer Faruk Ateş, Isparta İl Müdürümüz Eyup Adıgüzel ve Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürümüz Ali Bayraklı ile birlikte yapılan ziyaretlerde işletmelerde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

Isparta İli Elma üretiminde Türkiye’de birinci sırada yer aldığı gibi elma Soğuk Hava deposu ve tasnif, paketlemede lider durumdadır. İlimiz toplam 108 soğuk hava deposunda 445.961 ton kapasiteye sahiptir.

Özellikle Rusya Federasyonu, Hindistan, Uzak Doğu ve Afrika ülkelerinin önemli bir pazar haline geldiği Elma İhracatında son yıllarda büyük bir artış yaşanmıştır.

Bu nedenle Bakanlığımızca İlimize Rusya Federasyonu, Uzak Doğu, Hindistan gibi ek deklarasyon isteyen ülkelere ihracatta yetki verilmiştir. Eylül ayı sonu itibariyle ilimizden kontrolü İl Müdürlüğümüzde görevli uzman Kontrol Görevlisi ve İnspektörler tarafından Bitki Sağlık Sertifikası düzenlenerek ihracatına izin verilen elma miktarı yaklaşık 100.000 tonu bulmuştur.

Özellikle Eğirdir, Gelendost, Senirkent gibi ilçelerimizde yeni yatırım yaparak üretime geçen elma paketleme ve tasnifleme işletmeleri İlimiz ekonomisine ve Milli hasılaya önemli katkı sağlamışlardır.