Eğitim
Giriş Tarihi : 04-12-2021 01:40   Güncelleme : 04-12-2021 01:40

Kadınlar, Geleceğe Güçlü ve Güvenli İlerleyişimizin Teminatıdır

Kadınlar, Geleceğe Güçlü ve Güvenli İlerleyişimizin Teminatıdır

Kadınlar, Geleceğe Güçlü ve Güvenli İlerleyişimizin Teminatıdır

Süleyman Demirel Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KASAUM) Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Sine Erdoğan Morçin, “5 Aralık Kadın Hakları Günü” dolayısıyla hayatın her alanında var olan ve mücadelesinden hiçbir zaman vazgeçmeyen kadınların önemine dikkat çekti. 

5 Aralık 1934’te “Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı” Verildi

“Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının Verilmesi”nin Cumhuriyetin en önemli kazanımlarından biri olduğunu belirten Morçin, “Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkı, 3 Nisan 1930 tarihinde belediyelerde, 26 Ekim 1933’te köy ihtiyar heyeti ve muhtarlık seçimlerinde ve son olarak da 5 Aralık 1934’te Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde tanınmıştır. Türkiye, Fransa ve İtalya‘dan 11, Romanya’dan 12, Bulgaristan’dan 13, Belçika’dan 14, İsviçre’den ise 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştır.” dedi.

Türk Kadını Türk Akademisinin de Gururu

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1934 yılında kadınları siyasi alanda güçlendirmesinden bugüne kadar geçen süreçte Türk kadınının “sanat”, “spor”, “sağlık”, “eğitim”, “ekonomi” ve “askeri” gibi pek çok alanda başarısını ortaya koyduğunu belirten Morçin, ürettiği bilimsel eser ve projeler ile tüm dünyanın takdirini toplayan Türk kadınının Türk akademisinin de gurur kaynağı olduğunu söyledi.

Kadına Yönelik Ayrımcılık ve Şiddete Sıfır Tolerans

Türk kadınının tarih boyunca milleti için büyük fedakarlıkla mücadele verdiğini vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Sine Erdoğan Morçin, “Türk kadını, ülkemizin stratejik hedeflerinin gerçekleştirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Çocuklarımızı ve gençlerimizi yetiştiren kadınlar, geleceğe güçlü ve güvenli ilerleyişimizin teminatıdır. Bu nedenle, kadınların her alanda desteklenmesi yönündeki çalışmaların daima yanında; kadının ayrımcılığa ve şiddete uğradığı her durumun da “sıfır tolerans ilkesiyle” karşısında olmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

SDÜ KASAUM, Kadınların Sosyal, Eğitim ve İş Yaşamlarında Güçlendirilmesi Amaçlıyor

Üniversitemiz bünyesinde 2005 yılında kurulan KASAUM’un da toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı kadın ve toplumsal cinsiyet çalışmalarının akademik alanda sürdürülmesini amaçladığını vurgulayan Morçin, şunları kaydetti: “Bu bilinç ve inançla, KASAUM, kadınların sosyal, eğitim ve iş yaşamlarında güçlendirilmesi amacını taşıyan tüm faaliyet ve projelerin uygulayıcısı, ortağı ve destekçisi olmaya devam edecektir. SDÜ KASAUM kuruluşundan bugüne içinde bulunduğu sosyal ve idari çevreye kadınlarla ilgili strateji ve politikaların geliştirilmesinde önemli katkılar sağlamıştır. Isparta ilinde bulunan tüm kurum, kuruluş ve STK’ların kadın hakları çerçevesinde çalışmalar yapan birimleriyle uyum içerisinde çalışmakta, ulusal ve uluslararası düzeydeki gelişmeleri takip etmekte ve hızla üniversitenin uygulama hedefleri içerisinde yer almasına gayret göstermektedir.”