Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-12-2021 20:07   Güncelleme : 01-12-2021 20:07

Mezbaha Denetimleri Yapıldı

Mezbaha Denetimleri Yapıldı

Mezbaha Denetimleri Yapıldı

Sağlıklı ve kaliteli et için denetim mezbahadan başlıyor. Halkımızın sağlıklı ve kaliteli et ihtiyacının karşılanması, güvenli gıdaya erişiminin sağlanması amacıyla Isparta genelinde, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onay belgesi verilmiş olan mezbahaların denetimleri aralıksız devam ediyor.

Denetimlerde mezbaha sorumlularına genel hijyen, özel hijyen gereklilikleri, ekipman ile ilgili hususlar, personel hijyeni konularında bilgilendirme yapıldı. Ayrıca mezbahaların teknik ve hijyenik koşulları, kasaplık hayvanların mezbahaya geliş evrakları, işletme padokları, kesim salonu, sakatat bölümleri, soğuk depolarında incelemeler yapılmış ve işletmede tutulması gereken evraklar kontrol edilmiştir.

Gerçekleştirilen denetimlerde özellikle Ülkemizdeki hayvan sayısının artırılması ve hayvansal ürün ihtiyacımızın karşılanması amacıyla, gebe veya damızlık değeri taşıyan hayvanların kesilmemesi, sadece damızlık değeri taşımadığına dair veteriner hekim raporu bulunan dişi hayvanların kesimhaneye kabul edilmesi, kesimhanede görevli resmi veteriner hekim tarafından hayvanların genel durumlarının yeniden kontrol edildikten sonra kesime alınması ile ilgili bilgilendirmeler yapıldı.

İl Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun ilgili mevzuatları çerçevesinde denetimler yapılmaya devam edecektir.