Ekonomi
Giriş Tarihi : 20-01-2022 23:58   Güncelleme : 20-01-2022 23:58

Okul Kantin Çalışanlarına Yönelik Eğitim Düzenlendi

Okul Kantin Çalışanlarına Yönelik Eğitim Düzenlendi

Okul Kantin Çalışanlarına Yönelik Eğitim Düzenlendi

İl Müdürlüğümüz tarafından okul kantinlerinde çalışan personellere yönelik olarak eğitim düzenlenmiştir.

Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği kapsamında, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim ve öğretim kurumları bünyesinde faaliyet gösteren yemekhane, kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde çalışan personele Bakanlığımız, Millî Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın işbirliği ile eğitim düzenlenmiştir.

 Düzenlenen eğitimde Bakanlığımızca, kişisel hijyen ve gıda hijyeni bilgilerini, işletmeye özgü gıdalarda oluşabilecek tehlikeleri, gıdanın uygun şartlarda işlenmesi ve depolanması ile sıcaklık kontrolü hakkında bilgi verilmiştir.

Toplam 208 kişinin katıldığı eğitimde Sağlık Bakanlığı personellerince de insan sağlığının korunması konularında eğitim verilerek, eğitime katılan kişilere Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği ekinde yer alan sertifika düzenlenmiştir.

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim ve öğretim kurumları bünyesinde faaliyet gösteren söz konusu kantin ve gıda işletmelerinde çalışan personellerin almaları zorunlu olduğu bu eğitimler bundan sonrada yapılmaya devam edecektir.