Ekonomi
Giriş Tarihi : 28-09-2021 16:31   Güncelleme : 28-09-2021 16:31

Okullarda Su Okuryazarlığı Eğitimleri Verildi

Su tasarrufunun sağlanması, suyun etkin, verimli ve bilinçli kullanılması amacıyla Merkez Sav ve Kuleönü İlkokulu 3

Okullarda Su Okuryazarlığı Eğitimleri Verildi

Su tasarrufunun sağlanması, suyun etkin, verimli ve bilinçli kullanılması amacıyla Merkez Sav ve Kuleönü İlkokulu 3. ve 4. sınıf öğrencilerine, “Su Okuryazarlığı” sloganıyla “Tarımda suyun etkin ve verimli kullanılması, su tasarrufu ve bilinçli su tüketimi” konulu eğitim düzenlenmiştir

Merkez Sav ve Kuleönü İlkokullarında “Tarımda suyun etkin ve verimli kullanılması, su tasarrufu ve bilinçli su tüketimi” konulu eğitim İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğünden Mühendis Sakine Aygün ve Mühendis Osman Mesci tarafından verilmiştir.

İlkokulu öğrencilerine, kişi başına düşen yıllık su miktarına göre ülkemiz su azlığı yaşayan ülkeler sınıfında olduğundan, kuraklığa karşı tedbir almak, su tasarrufu yapmak, su kaynaklarımızın korunması için suyumuzu bilinçli kullanarak israf etmemek gerektiği anlatılmıştır.

Ülkemizde sulamaya açılan alanların büyük bir kısmında geleneksel salma sulama yöntemleri (karık sulama, tava sulama vb.) uygulanmakta olduğu, tarımda suyumuzu tasarruf etmek için; salma sulama yöntemleri yerine basınçlı sulama yöntemlerine (yağmurlama, damla sulama sistemleri vs.)  geçilerek en az %50 su tasarruf sağlanacağı anlatılmıştır.

Okul bahçesinde örnek damla sulama sistemi kurularak, öğrencilere damla sulama sisteminin çalışması uygulamalı olarak gösterilmiştir.

Basınçlı sulama sistemi yöntemleriyle birim alanda daha az su tüketmesini sağlayarak su tasarrufu sağlanması ve suyu en verimli ve en ekonomik şekilde kullanarak su kaynaklarını korunması hedeflenmiştir.