Eğitim
Giriş Tarihi : 26-10-2021 22:11   Güncelleme : 26-10-2021 22:11

Orman Fakültesi’nde İlk Ders Etkinliği

Orman Fakültesi'nde İlk Ders Etkinliği

Orman Fakültesi’nde İlk Ders Etkinliği

2021-2022 Akademik yılı açılış etkinliği kapsamında Prof. Dr. Tuncay NEYİŞÇİ’nin katılımıyla Fakültemizde “Ülkemizde Orman Yangınları ve Ormanların Geleceği” konulu bir konferans gerçekleştirildi. 

Dekanımız Prof.Dr. Yılmaz ÇATAL’ın açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte orman yangınlarının sebepleri ve sonuçları hakkında tecrübelerini paylaşan Prof.Dr. Tuncay NEYİŞÇİ, Akdeniz bölgesinin bitki örtüsünün yangına uyum sağlamış türlerden oluştuğunu ve bu ekosistemlerin kendisini rahatlıkla yenileyebildigini belirtti. Ayrıca günümüzde orman kaynaklarımızı yangınların muhtemel zararlarından koruyabilmek için bir paradigma değişikliğine ihtiyaç olduğunu, bu çerçevede “orman yangınları ile mücadele etmek” yerine “orman yangınlarını yönetmeye” odaklanılması gerektiğini ifade etti. Yangın öncesinde, yangın esnasında ve yangın sonrasında yapılması gereken işlerin detaylı bir şekilde planlanmasının gerekli olduğunu, bu konuda gerekirse diğer kamu kurumları ve sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışılması gerektiğini vurguladı. Geçtiğimiz yaz aylarında Antalya ve Muğla illerinde yaşanan ve ülkemizi teyakkuza geçiren büyük yangınlar hakkındaki soruları da cevaplandıran sayın NEYİŞÇİ, sivil toplumun bu konuda göstermiş olduğu duyarlılığın ise memnuniyet verici olduğunu, bize düşen görevin ise orman yangınları konusunda daha fazla uzman yetiştirmek olduğunu belirtti.

Akademik personelimiz ve öğrencilerimizle birlikte gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğe katılımları ve kıymetli paylaşımları için Sayın Tuncay NEYİŞÇİ’ye fakültemiz ve üniversitemiz adına teşekkür ederiz.