Eğitim
Giriş Tarihi : 07-10-2021 00:35   Güncelleme : 07-10-2021 00:35

Prof. Dr. Hasan Gürbüz Bilgi Merkezi Kullanıcılarını Bekliyor

Geleneksel kütüphane hizmetlerini en son teknolojik gelişmeler ile destekleyen Prof

Prof. Dr. Hasan Gürbüz Bilgi Merkezi Kullanıcılarını Bekliyor

Geleneksel kütüphane hizmetlerini en son teknolojik gelişmeler ile destekleyen Prof. Dr. Hasan Gürbüz Bilgi Merkezi, yeni eğitim-öğretim döneminde öğrencilerin güven içerisinde kütüphane hizmetlerinden yararlanabilmesi adına hazırlıklarını tamamladı.

Kullanıcıların bilgi ihtiyaçlarını kısa sürede ve maksimum düzeyde karşılayarak eğitim-öğretim faaliyetlerinin ve bilimsel Ar-Ge çalışmalarının altyapısını oluşturmayı amaçladıklarını belirten Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Uğur Bulgan, 4 katlı 8 bin metrekare ve 950 kişilik oturma kapasitesine sahip Bilgi Merkezinde; 192 bin basılı, 324.750 elektronik kitap, 8 bin 783 basılı süreli yayın, 46 bin 188 elektronik dergi, 16 bin 975 CD-DVD, 72 çevrim içi veri tabanı, 10 bin 122 adet de SDÜ tezinin yer aldığını söyledi.

 

“Maske”, “Mesafe” Ve “Hijyen” Kuralına Dikkat Edilecek

Kontrollü kütüphane hizmetleri ve oturma alanlarının düzenlemesi hakkında bilgi veren Bulgan, yeni eğitim öğretim döneminde “maske”, “mesafe” ve “hijyen” kuralına dikkat edileceğini belirtti. Bulgan, “Bütün kullanıcılarımız giriş ve çıkışlarda kart okuma cihazlarına kimlik kartlarını ya da mobil uygulama üzerinden “kare kodu” okutarak Bilgi Merkezini kullanabilecek. Çalışma alanları için “SDÜ Mobil” ya da “SDÜNet” üzerinden rezervasyon yapmak zorunlu olacak. Ödünç- iade ve diğer işlemler için ise Bilgi Merkezine gelen kullanıcılarımızın rezervasyon yapmasına gerek yok. Giriş ve çıkışlarda kimlik kartlarının kart okuyuculara okutulması gerekmektedir. Üniversite dışı kullanıcılarımız çalışma alanlarını kullanabilmek için SDÜ Mobil” uygulaması üzerinden “Misafir” girişi yaparak rezervasyon oluşturabilirler.” dedi.

Pandemi döneminde kitapların son kullanma sürelerinin okul açılma tarihine kadar uzatıldığının altını çizen Bulgan, ödünç iade işlemlerinde “otomatik ödünç-iade sistemi” nin kullanılacağını söyledi.

Kütüphane Otomasyon Programı Güncellemesi

Bulgan, “Bilgi Merkezi 2012 yılından itibaren açık kaynak kodlu KOHA kütüphane otomasyon programı ve katalog tarama ara yüzü olarak Vufind programını kullanmaktadır. Otomasyon programı destek ve güncelleme işlemleri hiçbir ücret ödemeden tamamen üniversitemizin kendi imkânları ile yürütülmektedir. Açık Kaynak Kodlu Yazılım kullanılan sistem iyi uygulama örneği olarak değerlendirilmektedir. Son yapılan güncelleme ile KOHA 21.05 (Karantina Desteği) ve Vufind 7.1.1 (en gelişmiş tarama ara yüzü) sürümlerine geçiş yapılmıştır. KOHA ve Vufind Türkçe çeviri desteği SDÜ Bilgi Merkezi tarafından verilmektedir.” diye konuştu.