Eğitim
Giriş Tarihi : 05-10-2021 20:06   Güncelleme : 05-10-2021 20:06

Rektör Çarıkçı, “YÖK Üstün Başarı Ödülü”nü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Elinden Aldı

Süleyman Demirel Üniversitesi “YÖK Üstün Başarı Ödülü”ne layık görüldü

Rektör Çarıkçı, “YÖK Üstün Başarı Ödülü”nü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Elinden Aldı

Süleyman Demirel Üniversitesi “YÖK Üstün Başarı Ödülü”ne layık görüldü.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen 2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreninde; Isparta’nın ve ülkemizin gelişimine katma değer sağlayan ve sürdürülebilir rekabetçi bir anlayış getiren SDÜ, “Yerel Kalkınmaya Katkı Ödülü” almaya hak kazandı. SDÜ’nün ödülünü Rektör Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

“YÖK Üstün Başarı Ödülleri” Sahiplerini Buldu

2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirildi. Tören kapsamında üniversitelerdeki bilimsel araştırmalar ile yürütülen çalışmaları, projeleri, tezleri ve topluma hizmet faaliyetlerini teşvik etmek amacıyla verilen “YÖK Üstün Başarı Ödülleri” de sahiplerini buldu. “Bireysel” ve “Kurumsal” olmak üzere iki kategoride verilen üstün başarı ödüllerinde SDÜ, “Kurumsal Ödül” kategorisinde “Yerel Kalkınmaya Katkı Ödülü” almaya hak kazandı.

Yerli ve Milli İmalat Sanayine Katkı Sağlıyor

“Sürdürülebilir Ekoloji” ve “Ekolojiden Ekonomiye” ilkesine inanan Süleyman Demirel Üniversitesi Doğal Ürünler Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUDUM) bünyesinde kurulan, uluslararası standartlara sahip test ve analiz laboratuvarlarında; gül, lavanta, kekik gibi tıbbi ve aromatik bitkilerin doğal ürün analizi yapılabiliyor. Ülkemizde nadir yapılabilen ve akreditasyon gerektiren çeşitli analizlerin gerçekleştirilebildiği, üreticilerin ihtiyaç duyduğu ürün üretim aşamaları ile “Araştırma Geliştirme” ve “Üretim Geliştirme” faaliyetleri, kurulan bu laboratuvar sayesinde gerçekleştirilebiliyor. Böylece analizi yapılan ürün gruplarında yurt dışına olan bağımlılık ciddi oranda azalıyor.

SUDUM, araştırma ve geliştirme geleneğine sahip olan üniversitemizde akademik bilgiyi ekonomik değere dönüştürerek yerel, bölgesel ve ulusal düzeyde üniversite ile sanayiyi buluşturmakta; bölgemiz üretiminin yüksek katma değere sahip kozmetik ve ilaç sektörüne yönelik ürünler geliştirmesine ve ülkemiz ihracatına önemli katkılar sunmaktadır.