Eğitim
Giriş Tarihi : 17-02-2022 21:13   Güncelleme : 17-02-2022 21:13

Sağlıkta Önemli Adım “Yaşlı Dostu Hastane”

Sağlıkta Önemli Adım “Yaşlı Dostu Hastane”

Sağlıkta Önemli Adım “Yaşlı Dostu Hastane”

Süleyman Demirel Üniversitesi Eğirdir Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Yaşlı Bakım Programının katkılarıyla Isparta İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı hastaneler, “Yaşlı Dostu Hastane” kriterlerine uyum sağladı.

Bu kapsamda Isparta İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı hastaneler Isparta Şehir Hastanesi, Isparta Şehit Yunus Emre Devlet Hastanesi, Eğirdir Kemik Eklem Hastalıkları Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, Yalvaç Devlet Hastanesi, Şarkikaraağaç Dr. Sadettin Bilgiç Devlet Hastanesi ile Isparta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, yaşlı bireylerin fiziksel ve zihinsel sağlık gereksinimlerini karşılamak, sağlık durumlarını iyileştirmek amacıyla “Yaşlı Dostu Hastane” kriterlerine uygun hale getirildi.

“Yaşlı Dostu Hastane” çalışması, Sağlık Bakım Hizmetleri Bölümü Öğretim Görevlisi ve aynı zamanda Gerontologlar Derneği Başkanı Faruk Yaşar Gürdal, Isparta Şehir Hastanesi Geriatri Uzmanı Uzm. Dr. Emin Taşkıran, İl Sağlık Müdürlüğünce oluşturulan ekipler öncülüğünde gerçekleştirildi.

Faruk Yaşar Gürdal proje ile ilgili şu bilgileri kaydetti:  “İl Sağlık Müdürlüğü ile koordineli bir çalışmanın sonucunda Sağlık Bakanlığının belirlemiş olduğu “Yaşlı Dostu Hastane Kriterleri”ne uyarak başarılı bir çalışmaya imza attık. Böylelikle hem yaşlı hastaların kaliteli bakım ve tedavi hizmeti almasını sağlamış olduk hem de Yaşlı Bakım Teknikeri ve Gerontoloji Bölümü öğrencilerimiz ile mezunlarımızın istihdam sahasında yer alması hususundaki farkındalığı arttırmış olduk. Diğer bir hedefimiz ise Süleyman Demirel Üniversitesi akademisyenleri ile “Yaşlı Dostu Hastane Sertifika Programı” hazırlayıp Sağlık Bakanlığına sunmak.”