Ekonomi
Giriş Tarihi : 03-12-2021 11:35   Güncelleme : 03-12-2021 11:35

Şarkikaraağaç’ta Çiçek Soğanları Dikimi Gerçekleştirildi

Şarkikaraağaç'ta Çiçek Soğanları Dikimi Gerçekleştirildi

Şarkikaraağaç’ta Çiçek Soğanları Dikimi Gerçekleştirildi

İlimizde Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi kapsamında Şarkikaraağaç İlçe Müdürlüğü, Ziraat Odası Başkanlığı ve Antalya Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliği ile “Çiçekler Çiçek Yetiştiriyor” projesi yürütülmektedir.

Eğitim ve Yayın Dairesi desteğiyle 2021-2022 yılında Şarkikaraağaç İlçemizde uygulanacak projeyle lale, sümbül ve muscari (Arap sümbülü) yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.

Proje ile ilimiz çiftçileri yüksek gelir getiren alternatif bir tarımsal üretimle tanışmış olacaklar, kısıtlı imkânlara sahip kadın çiftçilerin, gelir seviyeleri de arttırılacaktır. İl Müdürlüğümüz Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şubesi koordinasyonuyla proje faaliyetleri yıl içerisinde sürdürülecektir.

Proje kapsamında 29 Kasım Pazartesi günü belirlenen açık alanda ve serada çeşitli renklerde lale, sümbül ve muscari (Arap sümbülü) soğanlarının dikimleri gerçekleştirildi. Dikim etkinliğine Şarkikaraağaç Kaymakamı Erkan ADIBELLİ, İlçe Müdürü Hüseyin AYDIN, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Fatma KURT AYDIN, teknik personeller, kadın çiftçiler ve bazı vatandaşlar katıldı. Etkinliğe katılan tüm katılımcılar çiçek soğanlarını toprakla buluşturdular.

Kadın çiftçilerin büyük ilgi gösterdiği dikim faaliyetinde İl Müdürlüğü ve Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü teknik elemanlarınca dikim, bakım ve besleme konularında üreticilere uygulamalı eğitimler verildi.

Süs bitkileri sektörünün yöreye kazandırılması, kadınların severek çalışacağı ve küçük alanların fazla işgücü gerektirmeden değerlendirilmesi için bu projenin yapılması önemli görünmektedir. 

Bu bitkiler hem tüketici tarafından oldukça çok talep edilmekte ve hem de yöresel olarak pazarlama olanağı bulunmaktadır.