Eğitim
Giriş Tarihi : 01-05-2022 23:15   Güncelleme : 01-05-2022 23:15

“SDÜ Yeşil Kampüs Projesi Kapsamında Enerji Verimliliği Uygulamaları” SDÜ’de Anlatıldı

“SDÜ Yeşil Kampüs Projesi Kapsamında Enerji Verimliliği Uygulamaları” SDÜ’de Anlatıldı

“SDÜ Yeşil Kampüs Projesi Kapsamında Enerji Verimliliği Uygulamaları” SDÜ’de Anlatıldı

Süleyman Demirel Üniversitesi Su Enstitüsü tarafından “SDÜ Yeşil Kampüs Projesi Kapsamında Enerji Verimliliği Uygulamaları” konulu bir webinar düzenlendi.

Doç. Dr. Bülent Kırkan’ın moderatörlüğünde Zoom uygulaması ve SDÜ Bilim TV YouTube kanalı üzerinden gerçekleştirilen webinarın konuğu, SDÜ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barış Gürel oldu.

Enerjinin sanayileşmenin alt yapısı ve günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olduğunu dile getiren Doç. Dr. Gürel, “Enerji kaynaklarının tükenebilir oluşu, dışa bağımlılığın varlığı ve çevresel etkiler sebebiyle günümüzde ülkeler için güvenli, yeterli miktarda, ucuz ve temiz enerji üretmek, ekonomik ve sosyal hayatın temel problemleri arasında yerini almaktadır. İnsanların ihtiyaçlarının karşılanmasında ve gelişmenin sağlıklı olarak sürdürülmesinde gerekli olan enerji, özellikle sanayi, konut ve ulaştırma gibi sektörlerde kullanılmaktadır. Ancak enerji yaşantımızdaki vazgeçilmez yararların yanı sıra üretim, çevrim ve tüketim esnasında büyük oranda çevre kirlenmesine de yol açmaktadır.” dedi.

Ülkemizin enerji tüketim perspektifi hakkında bilgi veren Doç. Dr. Barış Gürel, yıllar itibariyle sektörlere göre enerji tüketiminden bahsetti.

Sürdürülebilir kampüslerin enerji, ulaşım, gıda, su, eğitim, katılımcı ve sürdürülebilir yönetim, sorumlu tüketim, yenilikçi ve çevreci teknoloji üretimi gibi birçok alanda canlı laboratuvarlar olduğunu kaydeden Gürel, bu konuda üniversitemizde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Webinarı izlemek için tıklayınız