Eğitim
Giriş Tarihi : 16-09-2021 02:48   Güncelleme : 16-09-2021 02:48

SEDAK (Sektörel Danışma Kurulu) 8. Toplantısı MÜSİAD Ev Sahipliğinde Yapıldı

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) öncülüğünde organize edilen SEDAK (Sektörel Danışma Kurulu)  toplantısı, MÜSİAD ev sahipliğinde Isparta Belediyesi Kirazlıdere Tesisinde gerçekleştirildi

SEDAK (Sektörel Danışma Kurulu) 8. Toplantısı MÜSİAD Ev Sahipliğinde Yapıldı

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) öncülüğünde organize edilen SEDAK (Sektörel Danışma Kurulu)  toplantısı, MÜSİAD ev sahipliğinde Isparta Belediyesi Kirazlıdere Tesisinde gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını yapan Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler; misafirlere kısa bilgiler verdi.

Rektör Diler, “ Bölgemizin ekonomik gelişimi için, “sürdürebilir gelişme ve değişim” sloganı ile öncelikle başarı için bütün olmak, bütünün beklentilerine karşılık vermek ve ortak geleceğimize birlikte yürümek için sektörel danışma kurulu olarak bir yola çıktık.  Bu kurulun Isparta’daki gelişim ve değişime kurumlar arası arayüz olması, etkileşimi başlatması, Isparta’da taş üstüne taş koyan sayısının artmasına yardımcı olması en büyük dileğimizdir.  Küresel iklim krizinin etkilerini yaşadığımız şu günlerde bütün dünya iklim değişikliğine Dur! diyebilmenin yollarını aramaktadır. Su kaynaklarının azalması, göllerimizin kurumaya başlaması, hatta orman yangınlarının başlıca nedeni olarak iklim değişikliği gösterilmektedir.

Yeni yeşil değişim politikaları ülkemizde de ivedilikle ele alınmış olup, Avrupa Yeşil Mutabakatına uyum süreçlerini belirleyen 16 Temmuz 2021 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile yeşil mutabakat eylem planı oluşturulmuştur. Yeşil Mutabakata göre AB’nin 2050’ye kadar net sera gazı emisyonlarının sıfırlanması, ekonomik büyümenin kaynak kullanımına bağlılığının sona ermesi ve kimsenin, hiçbir bölgenin geride bırakılmaması temel hedeflerini içeren yeni bir sürdürülebilir büyüme stratejisidir. Bu büyüme stratejisinde ana politikalar; temiz enerji, sürdürülebilir sanayi, inşaat ve renovasyon, tarladan sofraya, kirliliğin ortadan kaldırılması, sürdürülebilir hareketlilik ve biyoçeşitlilik olarak kurgulanmıştır. Yeşil mutabakat tüm sektörlerin kendini çevreci, ekolojik ve her adımı izlenebilir bir anlayışla yeniden tanımladığı bir protokoldür. Yeşil mutabakat Eylem planının hayata geçirilmesinde üzerimize düşen görev sorumluluklar vardır. Ülkemiz ihracatının yaklaşık % 50 sini Avrupa birliği ülkelerine yapmaktadır. Bu yüzden Avrupa’nın bu düzenlemelerini dikkate almalıyız.  Isparta’nın küresel ekonomiye ve tedarik zincirine sağladığı entegrasyonu sürdürebilmek hatta çok daha fazla artırabilmek için Yeşil mutabakatı fırsat bilerek uygun iş modelleri, sektörel gelişim ve değişim politikaları ve projeleri geliştirmeliyiz.Konunun önemini biliyoruz. Isparta’nın geleceğini ülkemizin ve dünyanın beklentilerine uygun olarak şekillendirme çabası içindeyiz. Eylem planına uygun gerekli hazırlıkları önceden yaparsak Isparta’dan Avrupa birliğine ihracat yapan şirket sayısını ve ülke gelirini artırmak için fırsatlar elde edebiliriz. Böylece bölgede istihdam, yeni meslekler, yeni sektörler, yeni projeler ve yeni ürünlerin yolu açabilecektir. Bugün burada Isparta Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği yönetim kuruluna SEDAK toplantımıza ev sahipliğinden dolayı teşekkür ediyorum. Ayrıca SEDAK toplantılarımıza güzel bir misyon daha ilave edilmiştir.  Sanayi ve Teknoloji il Müdürlüğümüz tarafından organize edilen SANTEK toplantıları ile birleştirilmiştir. Bu konudaki katkılarından dolayı Sanayi ve Teknoloji İl Müdürümüz Tufan Uysal Bey’e teşekkür ediyorum.” dedi.

SEDAK toplantısına ev sahipliği yapmaktan dolayı mutluluk duyduklarını belirten MÜSİAD Isparta Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Baysan, “Dünya ülkelerinin sanayi devriminden günümüze kadarki gelişimlerini ve değişimlerini göz önüne aldığımızda artık toplumları diğer toplumlardan farklı yapan etmenler makro yapılardan mikro yapılara geçmiştir.

Sadece savunma sanayi alanında değil birçok stratejik alanda da adımlar atmamız gerekiyor. Bunun için en önemli görev üniversitelerimize ve biz sanayicilerimize düşüyor. Bu tür toplantılarla üzerimize düşen görevleri en iyi şekilde yer5ine getirip ülkemize daha çok faydalı olmak istiyoruz.” dedi.

Daha sonra SEDAK kurul üyeleri söz alarak görüşlerini belirttiler. Toplantı hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

Toplantıya ISUBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler, ITSO Başkanı Mustafa Tutar, ITB Başkanı Ahmet Adar, MÜSİAD Başkanı Yalçın Baysan, Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karabulut, Isparta Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa Höke, Isparta Ticaret İl Müdürü Mehmet Akif Ülger, Isparta KOSGEB İl Müdürü Yurdun Yıldırım, Isparta Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Tufan Uysal, Rektör Yardımcıları, Genel Sekreter, dekanlar, akademisyenler ve SEDAK kurul üyeleri katıldı.

.