Ekonomi
Giriş Tarihi : 18-12-2021 16:58   Güncelleme : 18-12-2021 16:58

Yalvaç İlçesi Kuyucak Köyünde Asma Fidanı Dağıtımı Yapıldı

Yalvaç İlçesi Kuyucak Köyünde Asma Fidanı Dağıtımı Yapıldı

Yalvaç İlçesi Kuyucak Köyünde Asma Fidanı Dağıtımı Yapıldı

Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüzce yürütülen “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” doğrultusunda, İl Müdürlüğümüzce hazırlanan “Kuyucak Köyünde Bağcılığı Geliştirme Projesi” kapsamında Yalvaç İlçemizde açık köklü aşılı asma fidanı dağıtımı gerçekleştirildi.

Türkiye’de bağ üretiminde 13. sırada bulunan ilimiz, yaklaşık 60 bin dekar alan ve 73 bin ton üretim ile 291.000.000-TL tarımsal üretim değerine sahip olup, bağcılıkta önemli bir noktadadır. Üretimin neredeyse yarısına sahip Yalvaç ilçemiz ise 26.300 dekar üretim alanı ile bağ yetiştiriciliğinde çok büyük bir potansiyele sahiptir. İlimiz bağ alanlarının % 40’ı Yalvaç İlçemizde bulunmaktadır. 

Bu projemiz ile verimden düşen ve ekonomik değerini kaybetmeye başlayan bağ alanlarının yenilenerek modern bağlara dönüşmesi hedeflenmiştir. Kuyucak köyündeki bağların modernize edilmesi ile kırsal alanda gelir yükseltme, piyasa ile rekabet edilebilme ve yeni üzüm çeşitlerini bölgeye tanıtma imkanı sağlanmış olacaktır.

Proje kapsamında Kuyucak Köyünde 1103 P asma anaçları ve Erkenci, Orta ve Geçci Prima, Michele Palieri ve Royal üzüm çeşitlerinin fidan dağıtımları gerçekleştirildi. Dağıtım törenine Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, Yalvaç Kaymakamı Haluk Şimşek, Yalvaç Belediye Başkanı Halil Hilmi Tütüncü, İl Müdürümüz Eyup Adıgüzel, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Fatma Kurt Aydın, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Ali Bayraklı, İlçe Müdürü Erhan Güçlü, Kuyucak Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Süleyman Yurtseven, İl ve İlçe Müdürlüğümüzdeki teknik personeller ve üreticiler katıldı.

İl ve ilçe müdürlüğü teknik personellerimizce yeni kurulan bağ alanları kontrol edilerek bitkisel üretimde yeni üretim tekniklerinin ve kültürel uygulamaların üreticilere ulaştırılması sağlanacak ve üretim sezonu boyunca teknik destek verilecektir. 

Yapılan bu projemizin ilimize değer katması ve hayırlı olmasını temenni ediyoruz.